Blueprint

A perfect balance of exhilarating flexiblity and the effortless simplicity of the Code Supply Co. WordPress themes.

The ultimate publishing experience is here.

VPN Nedir? VPN Programları Ne İşe Yarar? Ne İşe Yaramaz?

VPN programları Twitter ve Wikipedia’nın erişime engellenmesi ile halk arasında popülerlik kazansa da aslında Sanal Özel Ağ teknolojisi uzun yıllardır şirketler tarafından kullanılıyor. Peki, VPN nedir? VPN programları ne işe yarar? VPN programları hakkında bilinen yanlışlar nelerdir? VPN programları ne için kullanılamaz?

VPN Nedir?

VPN, Virtual Private Network; Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. VPN tünelleme protokolleri aracılığıyla cihazlar arasında sanal özel bir ağın ortak internet üzerinden oluşturulmasını sağlar. VPN programları gerçek IP adresinin maskelenmesini sağlar.

VPN ile internete internet servis sağlayıcınızın altyapısını kullanarak VPN sunucusu ile bağlanırsınız. VPN sunucusu internet servis sağlayıcısı (İSS) sunucusu ve cihazınız arasında bir aracı görevi görür ve veri paketlerinizi İSS’in sunucusuna göndermeden önce şifreler. Bu şekilde normalde her gönderdiğiniz veri paketi içeriğini görebilen İSS artık şifreli veri paketlerini görebilir ve içeriklerini okuyamaz. VPN sunucusu kendi ülkenizde veya başka bir ülkede bulunabilir. İnternete başka bir konumda bulunan cihaz üzerinden bağlandığınız için bilgisayarınızın IP adresi maskelenir ve değişir.

Bilgisayarınızın başka bir fiziki konumda bulunan sunucuya bağlanmasını sağlayan tünelleme protokolleridir.

OpenVPN: Çok güvenli bir VPN protokolüdür fakat her cihazda kullanılması mümkün değildir. Açık kaynak koduna sahiptir.

Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü (PPTP): Bilinen en eski VPN protokolüdür. İki cihaz arasında sanal özel ağ ilk önce bu protokol ile kurulmuştur. Kurması kolay ve hızlı bir protokol olmasına rağmen zayıf noktaları çoktur ve güvenilir değildir.

İkinci Katman Tünelleme Protokolü: İkinci Katman Tünelleme Protokolü (L2TP) tek başına bir şifreleme sağlamadığı için IPsec (İnternet Protokol Güvenliği) protokolü ile kullanılır. PPTP’ye göre daha güvenilir olmasına rağmen sadece anonimlik için kullanılması tavsiye edilir.

İnternet Anahtar Değişim Protokolü (IKEv2): Yeni bir VPN protokolüdür ve çok gelişmiştir. Her platformda kullanılamaz. Açık kaynak kodu kullanılırken dikkatli olunmalıdır.

VPN programları Ne İşe Yarar? Ne İşe Yaramaz?

VPN programları ile çevrimiçi anonimliğinizi IP adresinizi değiştirerek elde edersiniz. Bu anonimlik gerçekleştirdiğiniz web aktivitelerinin hangi cihaz üzerinden gerçekleştirildiğinin bulunmasını engeller. Veri paketleriniz şifrelendiği için çevrimiçi aktiviteleriniz okunamaz; çevrimiçi aktivitelerinize siber saldırganlar müdahalede bulunamaz. VPN programları kafe veya havaalanı gibi yerlerde sunulan ortak Wi-Fi ağlarına bağlantıyı şifreli hale getirmek için de kullanılır. Bu şekilde ağda bulunan diğer kişilerin veya siber saldırganların veri paketi akışını izlemesi veya müdahalede bulunması engellenir.

VPN ile internette normal şartlarda fiziki konumunuzdan dolayı giremeyeceğiniz web site ve platformlara erişebilirsiniz. Örneğin, VPN ile Netflix izlerken Netflix’in diğer ülkelerdeki kütüphane içeriklerini izleyebilirsiniz. Aynı şekilde ülkenizde daha mevcut olmayan bir çevrimiçi oyunu oynamak için VPN kullanabilirsiniz. VPN programları dünyanın farklı ülkelerinde sunuculara sahip olduğu için sanal olarak konumunuzu kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

VPN programları sizin sanal kimliklerinizi anonim hale getirmez. VPN programları ile Facebook veya Instagram üzerinden paylaştığınız gönderiler anonim hale gelmez fakat yaptığınız paylaşımların IP adresi değişir.

Ücretsiz VPN programlarını kullanırken anonimlik elde edebilirsiniz fakat güvenlik elde edemeyebilirsiniz. Ücretsiz VPN programları sizi bir casus yazılım gibi izliyor olabilir.

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, sanal gizlilik ve güvenlik için ücretsiz olan herhangi bir programın kullanımından kaçınılmasını tavsiye ediyor.

VPN programları ile dijital ayak izlerinizden pasif olanları gizleyebilir ve güvende tutabilirsiniz. Bilerek yaptığınız paylaşımlar veya oluşturduğunuz sanal profillerden yaptığınız paylaşımlar VPN ile gizlenmez ve şifrelenmez. VPN programları internet bağlantınızı güvende tutar.

 

 

Bu yazıya puanınız nedir? 

0 / 5 5

Your page rank:

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prev
How to Spend More Time in the Outdoors

How to Spend More Time in the Outdoors

The absolute best sunscreens to wear at all times

Next
Creating a Healthy Home for a Healthy Mind

Creating a Healthy Home for a Healthy Mind

The best concealer palettes for your most flawless skin yet

You May Also Like