Blueprint

A perfect balance of exhilarating flexiblity and the effortless simplicity of the Code Supply Co. WordPress themes.

The ultimate publishing experience is here.

Şirket kurmadan Freelance olarak Fatura Kesmek

Benim gibi freelance çalışanların başındaki en büyük belalardan birisi yurtiçindeki müşterilerin fatura talepleri. Hizmet almak isteyen firmalar haklı olarak size yapacağı ödemeyi gider göstermek ve vergiden düşmek için bu haklı talebi dile getiriyor. Fakat düzenli bir geliri olmayan freelance çalışanlar da ayda yılda bir kere yapacağı bir iş için düzenli gider sahibi olmak istemiyor.

Ben de sahibi olduğum şirketi böyle ihtiyaçlar için kurmuştum zamanında. Fakat sonradan her ay muhasebeci ücreti, kiralar, gelir elde etmesen bile verilen harçlar ve vergiler derken sadece bu giderleri karşılamak için stres sahibi olmaya başladım. Bu nedenle de geçen sene şirketimi kapatarak freelance olarak çalışmaya karar verdim.

Genelde yurtdışına yönelik hizmet verdiğimden çok fazla sorun yaşamıyorum. Fakat geçtiğimiz günlerde İzmir’de bulunan bir firma benden faturalı hizmet almak istediğinde yine o malum soru ortaya çıktı

şirket kurmadan nasıl fatura kesebilirim

bununla ilgili daha önce bir kaç reklam görmüştüm fakat güvenilir bir sistem var mı araştırmamıştım. Biraz araştırınca Tpayment diye bir girişimin olduğunu ve bu girişimin ödeme almak ve fatura kesmek isteyen freelancer’lara hizmet sunduğunu gördüm.

Tpayment’e üye olmak çok basit. E-posta ve şifre istiyor sadece. Sonrasında adınıza kayıtlı bir IBAN girince ödeme almaya başlayabiliyorsunuz. Kime fatura kesmek istiyorsanız müşteri bilgilerini sisteme tanımlıyor ve sonrasında almak istediğiniz ödemeyi giriyorsunuz. Geri kalan herşeyi Tpayment sizin adınıza hallediyor. Girdiğiniz tutarın üzerine %18 ekleyerek faturayı düzenliyorlar. Siz de faturayı müşteri panelinden indirerek müşteriye gönderiyorsunuz. Müşteri fatura üzerinde yazan Tpayment hesabına ödeme yapar yapmaz Tpayment KDV ve %3 komisyon bedelini keserek hemen sizin hesabınıza parayı iletiyor. Müşterinin ödeme yapması ve paranın size ulaşması en fazla 15 dakika sürüyor.

Tlink ise Tpayment’in kredi kartı ile ödeme almanızı sağlayan sistemi. Fakat Tlink üzerinden fatura tahsilatı şeklinde ödeme alamıyorsunuz. Bu sistemi ben daha çok yurtdışından ödeme yapmak istediğim müşterilerde kullanıyorum. Tlink’in hizmet bedeli ise %4.5.

Tlink Stripe altyapısını kullanıyor. Bir ödeme aldığınızda Stripe bu ödemeyi size swift ile gönderiyor. Gönderilen ödeme ise ortalama 2 iş günü içinde hesabınıza ulaşıyor. Burada dikkat etmeniz gereken kullandığınız bankanın gelen swift’te ne kadar kesinti yaptığı. Enpara kullanıyorsanız bu tutar 30 TL fakat başka bankalarda bu tutar yüzlerce liraya kadar çıkabiliyor.

Üye olmak isterseniz TPayment web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıya puanınız nedir? 

0 / 5 4.93

Your page rank:

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prev
App Store’da Uygulamanızı Öne Çıkarın – Apple Search Ads

App Store’da Uygulamanızı Öne Çıkarın – Apple Search Ads

Apple App Store’de yayınladığınız uygulamalar rakip uygulamalar arasında

Next
En İyi Kripto Sinyal Grupları (2022)
kripto sinyal grupları 2022

En İyi Kripto Sinyal Grupları (2022)

Kripto piyasasında yatırım ya da işlem yapmak isteyen bir çok kişi nereden