Blueprint

A perfect balance of exhilarating flexiblity and the effortless simplicity of the Code Supply Co. WordPress themes.

The ultimate publishing experience is here.

E-Ticaret

İnternet çağımızın ana can damarlarından bir tanesi. Hal böyle olunca markaların da internette yer alması kaçınılmaz oluyor. Günümüzde tüketicilerin %75’i bir ürün ya da hizmeti satın almadan önce internette araştırma yapıyor.

Türkiye’de, internetten alışveriş yapan kişi sayısının 39,3 milyona, harcama miktarının ise yıllık 11,5 milyar ABD Doları’na ulaştığı belirlendi.

Global sosyal medya ajansları We Are Social ve HootSuite’in, istatistik ajansı Statista ile ortaklaşa hazırladıkları “Dijital Türkiye 2019 E-Ticaret Raporu”na göre, önceki yıl 31,7 milyon olan internetten alışveriş yapanların sayısı 2018’de 7,6 milyon kişi artarak 39,3 milyona ulaştı.

ABD Doları cinsinden hazırlanan rapora göre, 39,3 milyon kişi geçen yıl internetten 11 milyar 480 milyon dolar tutarında harcama yaptı.

Dijital pazarlarda en fazla harcama 5 milyar 198 milyon dolar ile tatil/seyahat için yapıldı.

Elektrikli ev aletleri, elektronik, cep telefonu gibi ürünlere 2 milyar 61 milyon dolar harcanırken, giyim, kuşam için harcanan para 1,3 milyar dolar oldu.

Bu iki kalemi sırasıyla oyuncak ve hobi ürünleri (1 milyar 125 milyon dolar), mobilya ve aksesuarları (1 milyar 56 milyon dolar), yiyecek/içecek (412 milyon dolar), video/oyun (268 milyon dolar), dijital müzik (60 milyon dolar) takip etti.

İnsanlar konumdan bağımsız her türlü ürün ve hizmete 7/24 uygun fiyatlarla ulaşabilmenin keyfine varmaya başladılar. Bu da markaların büyüyen e-ticaret sektöründe yer almasını zorunlu kılıyor.

BEN NE YAPIYORUM?

Çalıştığım markaların dijital satış stratejilerini aşağıdaki check-list’i kullanarak planlıyor ve uyguluyorum.

  • E-Ticaret Sitesinin tasarlanması
  • Pazaryeri, ERP ve e-dönüşüm uygulamaları ile entegrasyonu
  • B2B, B2C ve C2C altyapılarının hazırlanması
  • Global pazar araştırmalarının yapılması
  • Google Merchant, Facebook & Instagram Store Katalogları entegrasyonu
  • Kargo & Lojistik Entegrasyonları
  • Ürün & Kategori bazlı içerik pazarlama
  • Dijital Pazarlama Süreçleri
  • Deneyim ve Performans Raporlama

Markanız için e-ticaret danışmanlığı hizmeti arıyorsanız benimle iletişime geçmek için bana ulaşın sayfasını ziyaret edebilir ya da instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıya puanınız nedir? 

0 / 5 0

Your page rank: